1. 2 de mar. de 2024 · Moruțan, BLOCAT pe banca de rezerve dintr-un motiv incredibil: „Nu ne permitem!”. Olimpiu Moruțan (24 de ani) nu a jucat deloc astăzi în Ankaragucu - Istanbulspor 1-1. După meci, antrenorul gazdelor, Emre Belozoglu, a explicat că titularizarea românului ar obliga clubul să achite o sumă peste posibilitățile actuale.

2. Olimpiu Moruțan (Olimpiu Vasile Moruțan, born 25 April 1999) is a Romanian footballer who plays as a right midfield for Turkish club Ankaragücü, and the Romania national team. In the game FC 24, his overall rating is 71.

3. 19 de feb. de 2024 · Olimpiu Moruțan a dat dovadă de prezență de spirit și de colegialitate în momentul în care a blocat o sticlă aruncată din tribune, care se îndrepta către capul lui Berkan Kutlu, fotbalist al lui Galatasaray. Fotbalistul român a blocat cu mâna sticla, iar internetul s-a umplut de laude la adresa lui.

4. 19 de feb. de 2024 · Olimpiu Moruțan a început meciul din postura de rezervă, însă a fost trimis în teren de antrenor în minutul 46, când Galatasaray conducea deja cu 3-0. Fotbalistul român s-a remarcat însă cu un gest de fair-play rar întâlnit. Olimpiu Moruțan a sărit să-și salveze adversarul de o sticlă aruncată de fani

5. 27 de feb. de 2024 · Olimpiu Moruțan a fost pe teren la Ankaragucu până în minutul 76, când a fost schimbat cu Bassogog. Meciul dintre cele două formații s-a încheiat cu 3-0 pentru gazde, după ce Rodrigues a punctat și el în minutul 87 pentru gazde. Astfel, Ankaragucu s-a calificat în semifinalele Cupei Turciei. Cifrele lui Olimpiu Moruțan

6. 19 de feb. de 2024 · Ankaragucu, echipa la care joacă Olimpiu Moruțan, a fost spulberată de campioana Galatasaray, scor 0-3, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 26 din prima ligă turcă. Fostul mijlocaș român al clubului din Istanbul a făcut un gest incredibil prin care a reușit să-i impresioneze pe turci, iar reacția sa nu a întârziat să apară.

7. 24 de abr. de 2024 · Olimpiu Moruțan e out pentru EURO 2024, după ce a suferit o ruptură la tendonul lui Ahile! Jucător de bază al echipei noastre naționale în preliminariile încheiate prin câștigarea grupei, fără înfrângere, și unul din fotbaliștii pe care selecționerul Edi Iordănescu se baza în strategia pentru turneul final din Germania , Moruțan a ieșit din calcule în acest moment.