Yahoo España Búsqueda web

Search results

  1. Andrzej Jan Markowski (ur. 27 listopada 1948 we Wrocławiu [1]) – polski profesor zwyczajny, językoznawca, gramatyk normatywny i leksykograf . Życiorys. Wykształcenie. W 1971 ukończył z wyróżnieniem Wydział Polonistyki UW. W latach 1974–1976 staż naukowy w Instytucie Badań Literackich PAN.

  2. Profesor Markowski pisze. W tym blogu będę poruszał rozmaite kwestie, które obchodzą mnie zarówno osobiście, jak i zawodowo. ... Drogi Czytelniku! Nazywam się Andrzej Markowski. Mam to szczęście, że przez całe życie zawodowe robię to, co lubię, to znaczy zajmuję się zgłębianiem tajemnic polszczyzny i dzieleniem się tym, ...

  3. 8 de abr. de 2022 · W reportażu „Językoznawca” , który ukazał się 21 marca w serwisie internetowym „Tygodnika Powszechnego”, głos zabrało sześć z siedmiu kobiet, które oskarżyły prof. Andrzeja Markowskiego o molestowanie seksualne. Kobiety skierowały swoją skargę do Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW.

  4. 15 de sept. de 2022 · Prof. dr hab. Andrzej Markowski to znany polski językoznawca, gramatyk normatywny i leksykograf. W tym roku był zmuszony rozwiązać współpracę z Uniwersytetem Warszawskim w związku z wieloma zarzutami o molestowanie seksualne studentek, które Komisja Rektorska uznała za uzasadnione. Co wiadomo oficjalnie: w grudniu 2021 roku ...

  5. Popularyzator wiedzy o języku i propagator kultury języka; autor licznych słowników, m.in. Nowego słownika poprawnej polszczyzny, i publikacji popularnonaukowych, takich jak 500 zagadek o języku polskim czy Język polski. Poradnik Profesora Andrzeja Markowskiego. Współtwórca programu nauczania "Pamiętajcie o ogrodach…". Członek Collegium Invisibile.

  6. 17 de feb. de 2020 · Na koncie ma ponad 40 pozycji książkowych: od monografii naukowych, przez słowniki, po publikacje popularnonaukowe. Chyba nie ma studenta filologii polskiej, który nie przygotowywałby się do egzaminów z jego poradnika ("Język polski. Poradnik Profesora Andrzeja Markowskiego").

  7. Językoznawca. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od 1971 roku, od 1996 profesor w Instytucie Języka Polskiego UW. Członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od początku jej istnienia, czyli od 1996, od 2000 do 2019 roku jej przewodniczący, od roku 2019 honorowy przewodniczący.